Začína sa tretí grandslamový turnaj roka. Po ročnej prestávke je tu Wimbledon

Vydáno 27.06.2021

Začína sa tretí grandslamový turnaj roka. Po ročnej prestávke je tu Wimbledon

Tenisoví fanúšikovia si momentálne užívajú šťastnú sezónu plnú tenisových turnajov, na ktoré čakali celý rok. A o podívanú nie je núdza. Práve sa skončil jeden z najnáročnejších turnajov Rolland Garros a začína sa tretí grandslamový turnaj veľkej štvorky - Wimbledon. Začína sa v pondelok 28. júna a tento rok vyvrcholí 11. júla.

Trochu histórie tretieho turnaja veľkej štvorky


Podobne ako v predchádzajúcich článkoch o grandslamoch sa aj dnes pozrieme na históriu najstaršieho a najslávnejšieho tenisového turnaja na svete. Ako sme už napísali vyššie, ide o tretí zo štyroch grandslamových turnajov, ktoré sa hrajú každoročne na prelome júna a júla. A tento rok to našťastie napriek rôznym opatreniam proti koronavírusu nebude inak.

Začiatky tohto turnaja siahajú do roku 1874, keď major W.C. Wingfield požiadal o patent na novú športovú hru - tenis. O dva roky neskôr sa táto hra stala súčasťou kroketového klubu. Prvý ročník Wimbledonu sa hral v roku 1877, keď ho organizoval All England Croquet and Lawn Tennis Club v Londýne, vstupné bolo len jeden šiling a prišlo sa naň pozrieť približne dvesto divákov. V tom čase sa turnaja mohli zúčastniť len muži, ktorí bojovali o trofej vo dvojhre. Až v roku 1884 sa na turnaji mohli zúčastniť aj ženy a v tom istom roku sa prvýkrát hrala štvorhra.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorú na dnešnom Wimbledone takmer neuvidíte, bol tzv. challengerový finálový systém - víťaz predchádzajúceho ročníka dvojhry v mužskej kategórii automaticky hral v nasledujúcom ročníku finále proti víťazovi hlavného turnaja. To sa zmenilo v roku 1921, keď bola vypočutá žiadosť o zrušenie tohto systému a obhajcovia titulu začali sezónu 1922 ako všetci ostatní.

Počas prvej svetovej vojny sa turnaj nekonal, avšak po tejto nedobrovoľnej prestávke sa začala slávna éra Wimbledonu. V tom čase sa v Londýne začali objavovať tenisové legendy, ktoré priťahovali pozornosť športového sveta. Ďalšiu prestávku vo Wimbledone spôsobila druhá svetová vojna a, bohužiaľ, zhodenie bomby priamo na centrálny kurt. Brány Wimbledonu sa pre hráčov a divákov otvorili až po prestavbe v roku 1946.

Keď sa v roku 1968 otvoril French Open pre amatérskych hráčov, Wimbledon ho nasledoval a stal sa druhým otvoreným turnajom veľkej štvorky. V 70. rokoch 20. storočia oslavoval Wimbledon 100. výročie svojho založenia - na kurtoch vtedy žiarili veľké hviezdy ako Björn Borg, ktorý neskôr odovzdal štafetu Johnovi McEnroeovi a Jimmymu Connorsovi. Ani ženská kategória však nezaváhala a najväčšou osobnosťou turnaja bola bezpochyby Martina Navrátilová, ktorá získala deväť titulov vo dvojhre.

Na začiatku nového tisícročia dominoval Wimbledonu Roger Federer, ktorý v roku 2017 vyhral už ôsmykrát. Ženy sú od roku 2000 bezkonkurenčné a dominujú im sestry Wiliamsové, ktoré získali neuveriteľných deväť titulov.  

Wimbledonské zaujímavosti

 • Od roku 1995 má tráva vo Wimbledone presne stanovenú výšku - kosí sa na 8 milimetrov a od roku 2001 sa pre jej trvanlivosť používa len trvalá antuka.
 • Najväčší zo 40 kurtov sa nazýva centrálny kurt a má zaťahovaciu strechu kvôli častým dažďom, ktoré sú v Londýne bežné.
 • Od roku 2006 môžu hráči používať systém "jastrabieho oka", ktorý pomáha kontrolovať dopad lopty.
 • V areáli Wimbledonu nie sú žiadne reklamné plochy.
 • Hráči musia hrať v predpísanom bielom oblečení - pravidlo celobielych dresov platí od roku 1995.
 • Na Wimbledone sa tradične podávajú jahody so šľahačkou a šampanským.
 • Turnaj sa najprv nekonal kvôli prvej svetovej vojne, potom kvôli druhej svetovej vojne a v roku 2020 kvôli pandémii koronavírusu.
 • Vysielacie práva na Britských ostrovoch má do roku 2024 verejnoprávna BBC.
 • Najvyššia návštevnosť bola dosiahnutá v roku 2016, keď turnaj navštívilo takmer 500 000 ľudí.
 • Slávnostnú večeru víťazov zavŕši tanec šampiónov z mužskej a ženskej dvojhry.
 • Najmladšími víťazmi dvojhry v histórii boli Boris Becker, ktorý získal titul, keď mal len 17 rokov, a Lottie Dodová, ktorá vyhrala Wimbledon, keď mala 15 rokov.

Wimbledon na tenislife.sk


A keďže sme tiež veľkými fanúšikmi každého grandslamového turnaja, tenisové loptičky Slazenger nesmú v našom e-shope chýbať. Tie sa používajú v slávnom All England Lawn Tennis and Croquet Clube, na ktorého trávnatých kurtoch sa každoročne koná Wimbledon. Pre fanúšikov Rogera Federera, Novaka Djokoviča alebo Rafaela Nadala bude k dispozícii oblečenie a športové doplnky z ich kolekcií v spolupráci so známymi značkami. Limitovaná edícia tašky a batohu BABOLAT alebo Yonex


 

Zpět na přehled novinek